Kokiais atvejais reikia šalinti dantis iki operacijos?

Gydytojas rekomendavo pašalinti daug sveikų dantų, man labai jų gaila. Ar tai tikrai būtina?

Visuomet yra keletas problemos sprendimo būdų. Vienas - paprastas ir efektyvus, o kitas - sudėtingas ir ilgai trunkantis, bet galbūt labiau konservatyvus. Kuomet reikia šalinti dantis?

1. Apatiniai protiniai dantys

Šiuos dantis būtina pašalinti bent prieš 6-9 mėnesius iki ortognatinės operacijos. Tai yra būtina, kadangi labai arti jų yra atliekami žandikaulio įpjovimai. Kartais netaisyklingoje padėtyje esantys protiniai dantys priverčia chirurgą modifikuoti pjūvių linijas ir tokiu būdu rizikuoti netaisyklingu žandikaulio skilimu. Todėl šiuo klausimu nerizikuojama ir stengiamasi žandikaulio operacijos komplikacijas sumažinti iki minimumo, dar gerokai iki operacijos pašalinant protinius dantis. Dažnai apatiniai protiniai dantys būna nepilnai išdygę arba neišdygę. Jų pašalinimas yra taip pat chirurginė procedūra, galinti sukelti gana rimtų komplikacijų, todėl pageidautina, kad šiai procedūrai pacientas pasirinktų burnos chirurgą arba šį darbą išmanantį odontologą.

Dažniausiai šie dantys šalinami pačioje gydymo pradžioje. Tam tikrais atvejais jie paliekami pusmečiui ar metams, jeigu jie yra reikalingi kaip papildoma atrama ortodontinio gydymo metu. Svarbu nepamiršti jų pašalinti, nes jei prieš operaciją paaiškėtų, kad protiniai dantys yra nepašalinti, tektų arba atidėti operaciją, arba sutikti su didesne rizika operuojant apatinį žandikaulį. Ypač retais atvejais protiniai dantys išsaugomi juos išdaiginant ortodontiniu būdu ir atstumiant į trūkstamo krūminio danties vietą. Tai užtrunka ilgiau nei 1,5 metų ir dažniausiai nepilnavertis protinis dantis mechaniškai neatstoja trūkstamo krūminio danties.  Todėl mūsų komandos nuomone, paprasčiau yra pašalinti protinį dantį, o į trūkstamo krūminio danties vietą įsriegti danties implantą. Vaikų ir paauglių amžiuje protinius dantis galima puikiai išnaudoti, jei nepraleidžiami "auksiniai mėnesiai", kuomet protinis dantis iš savo užuomazgos yra susiformavęs tiek, kiek reikia. Tokiu metu danties užuomazgą galima sėkmingai persodinti į trūkstamo danties vietą ir tokiu būdu išvengti danties implantacijos sulaukus pilnametystės.

2. Viršutiniai protiniai dantys

Jie, kaip ir apatiniai protiniai dantys, taip pat labai dažnai būna neišdygę. Viršutiniai protiniai dantys operacijai netrukdo, todėl gali būti paliekami iki pat operacijos, tačiau dažnai siūloma juos šalinti gydymo pradžioje dėl kitos priežasties – jie trukdo ortodontiniam gydymui. Reikia žinoti, kad šių dantų užuomazgas taip pat galima panaudoti jas persodinant į kitų dantų sritis vaiko amžiuje.

3. Viršutiniai ir/arba apatiniai ketvirtieji arba penktieji dantys

Dažniausiai kyla klausimas, kuo gi nusidėjo sveiki prieškrūminiai dantys? Ogi tuo, kad gyvenimo eigoje dėl netaisyklingos žandikaulių padėties, nesant stabiliam viršutinių ir apatinių dantų raktui, priekiniai dantys dažnai yra be atoveiksmio veikiami stiprių liežuvio arba apatinės lūpos jėgų ir stipriai palinksta į priekį arba atgal. Jei dantys palinksta atgal, tai yra nedidelė problema, nes breketų sistema padeda dantis koreguoti ir palenkti į priekį. Jei priekiniai dantys palinksta į priekį ir išilgėja, juos grąžinti atgal į pradinę padėtį yra labai sunku, kadangi paskui juos į priekį migruoja ir už jų esantys dantys, todėl vietos dantų palenkimui atgal praktiškai nėra. Tokiu atveju siūlomi du variantai: šalinti ketvirtus arba penktus dantis ir susidariusius tarpus išnaudoti reikiamam priekinių dantų paslinkimui ir palenkimui atgal bei krūminiams dantims pastumti į priekį; arba nešalinti dantų ir vietoje to pamėginti visą dantų lanką pastumti atgal. Tam dažniausiai prireikia į žandikaulį įsriegti keletą varžtelių arba ant žandikaulio paviršiaus pritvirtinti keletą titano plokštelių, kad būtų stiprus atramos taškas, į kurį būtų galima įsiremti ir elastikais išjudinti visą dantų lanką. Ortodontinių implantų įdėjimas yra paprasta procedūra, atliekama kėdėje ir nereikalaujanti papildomos priežiūros.

4. Sugedusių dantų šalinimas

Jei manoma, kad danties pagydyti neįmanoma, geriausia jį pašalinti ir palaukus keletą mėnesių jo vietoje arba apskaičiuotoje kitoje vietoje įsriegti danties implantą. Danties implantas su laikinu vainikėliu yra labai stipri atrama ir gali pasitarnauti ortodontiniam gydymui bei sumažinti jo trukmę.