Ką daryti, jei trūksta vieno ar keleto dantų?

Norėčiau ortognatinio gydymo, bet trūksta daugelio dantų. Ar jis įmanomas mano atveju?

Kuo daugiau dantų yra ortodontinio gydymo metu, tuo lengviau įmanoma gydyti, kadangi visa ortodontija yra pagrįsta jėgos ir atoveiksmio principu. Jei nėra pakankamai krūminių dantų, nėra į ką įsiremti, nėra ir kaip ištiesinti priekinių dantų. Dėl šios priežasties, pageidautina, kad iki ortodontinio gydymo arba jo metu būtų maksimaliai atstatyti visi dantys.

Tokios pačios sąlygos galioja ir ortognatinei operacijai: kuo daugiau yra dantų, tuo lengviau pavyksta užfiksuoti sąkandį ir tuo patikimesnis rezultatas pasiekiamas. Vis dėlto, ne visi pacientai turi laiko ir galimybių iki operacijos atstatyti trūkstamus dantis. Ką daryti?

Dantų implantacija ar dantų protezavimas iki ortognatinės operacijos rekomenduojamas, kuomet:

1. Pacientas yra jauno amžiaus arba trūksta tik pavienių dantų.
2. Implantacija įmanoma be didesnių kaulo persodinimo operacijų.
3. Implantacija įmanoma prieš tai atlikus kaulo persodinimo operaciją iš smakro, neliečiant apatinio žandikaulio šakų.
4. Pacientas pageidauja maksimaliai kokybiško rezultato ir neskuba laiko atžvilgiu.

Dantų implantaciją ir protezavimą rekomenduojama nukelti po operacijos, kuomet:

1. Pacientas pageidauja kuo greičiau išspręsti sąkandžio problemą, o dantis pageidauja restauruoti vėlesniame gyvenimo etape.
2. Gydomas vyresnio amžiaus pacientas: jei pasiruošimas operacijai užtruks ilgiau nei dvejus metus, didėja tikimybė, kad pacientas susirgs gretutinėmis ligomis, kurios gali turėti įtakos ir didinti ilgos operacijos riziką (širdies ir kraujagyslių ligos, plaučių ligos).
3. Trūksta daugumos ar net visų dantų - tokiais atvejais norint atstatyti trūkstamus dantis, reikia papildomų rekonstrukcinių procedūrų: sinuso pakėlimo operacijų, implantacijos, kaulo persodinimo. Didelės apimties kaulo rekonstrukciją yra geriau atlikti ortognatinės operacijos metu, kadangi tam gali prireikti donorinio kaulo iš kitų organizmo sričių. Atliekant kaulo persodinimą iš kitų apatinio žandikaulio sričių, apsunkintume vėlesnę ortognatinę operaciją, todėl jei yra planuojama ortognatinė operacija, kaulo persodinimą iš apatinio žandikaulio šakų ir implantaciją yra geriau atidėti po ortognatinės operacijos.

Apibendrinant:

1. Trūkstamų dantų atstatymą geriausia atlikti iki ortognatinės operacijos, jei yra pakankama kaulo kiekybė ir kokybė bei pacientas siekia kokybiško rezultato.
2. Sinuso pakėlimo operaciją ir implantaciją geriausia atlikti iki ortognatinės operacijos. Po ortognatinės operacijos gali būti pakitusi sinuso anatomija ir gleivinės struktūra, gali trukdyti titaninės mikroplokštelės.

3. Kaulo transplantaciją geriausia atlikti iki ortognatinės operacijos, kai kaulo defektas yra nedidelis - 1 ar 2 dantų srityje. Tokiu atveju nedidelį kaulo kiekį galima paimti iš smakro, neliečiant apatinio žandikaulio šakų.

4. Jei reikalinga didesnė kaulo transplantacija, ją geriau atlikti po ortognatinės operacijos sugijus žandikaulio šakoms - tuomet jos gali drąsiai tarnauti kaip donorinės sritys.

5. Jei reikalinga totalinė abiejų žandikaulių rekonstrukcija, ją geriau atlikti ortognatinės operacijos metu arba po ortognatinės operacijos.