Kokios būna ortodontinių implantų rūšys?

Ortodontinis dantų judinimas yra pagrįstas jėgos ir atoveiksmio principu. Norint pajudinti vieną dantį, reikia visus kitus panaudoti kaip stabilią atramą. Norint pajudinti du dantis, taip pat. Ką daryti norint pajudinti tą pačia kryptimi visą dantų lanką? Tokiu atveju reikalingi papildomi atramos mechanizmai, stabiliai pritvirtinti prie kaulo - dantų implantai arba ortodontiniai implantai.

Dantų implantai naudojami tais atvejais, kai trūksta vieno arba keleto dantų. Įsriegus dantų implantą ir jam prigijus, ant jo pritvirtinamas laikinas danties vainikėlis ir prie jo priklijavus breketą, jis įjungiamas į ortodontinį lanką, galima į jį remtis ir išjudinti visus kitus dantis.

Ortodontiniai implantai naudojami tais atvejais, kai netrūksta nė vieno danties. Tokiais atvejais nėra kur įsriegti dantų implanto, todėl tenka naudoti mažesnes struktūras - ortodontinius sraigtus, kurie įsukami tarp esamų dantų šaknų, arba titanines plokšteles, kurios tvirtinamos prie kaulo keliais titaniniais sraigtais.

Ortodontiniai sraigtai arba mikroimplantai įsriegiami atraumatiškai, tai nėra chirurginė procedūra, reikalaujanti viso labo paprasto nuskausminimo. Jų paprastumą iš kitos pusės atsveria jų trumpaamžiškumas: mikroimplantai dažnai iškliba, o tai, kad jie įsriegiami tarp dantų šaknų, riboja šalia jų esančių dantų judesius, todėl juos neretai tenka persukti į kitas sritis gydymo eigoje.

Mikroplokštelės - žymiai stabilesnės struktūros, tvirtinamos keletu sraigtų prie žandikaulių paviršiaus aukščiau dantų šaknų. Todėl jos netrukdo šalia esančių dantų judesiams. Jų pagalba dažnai galima išjudinti ir elastikais patraukti visą dantų lanką. Vienintelis trūkumas - jų pritvirtinimas, kad ir koks bebūtų paprastas, yra chirurginė procedūra. Ši procedūra yra atliekama vietinėje nejautroje.

Mikroplokštelės yra plačiai naudojamos ir vaikų amžiuje: pritvirtinus dvi plokšteles prie viršutinio žandikaulio ir dvi prie apatinio, galima elastikų pagalba modifikuoti žandikaulio augimą ir tam tikrais atvejais išvengti ortognatinės operacijos.

Mikroimplantai gomuryje. Paauglių amžiuje ir netgi jaunų suaugusiųjų amžiuje iki 22 metų dažnai sutinkamas kryžminis sąkandis, kuomet viršutinis žandikaulis nepakanakamai užaugo į plotį ir liko siauras. Vaikų amžiuje ši problema nesunkiai sprendžiama greito plėtimo aparatais išplečiant viršutinį žandikaulį per centrinę gomurio siūlę. Suaugusiųjų amžiuje šiai siūlei jau sukaulėjus gomurio plėtimas yra praktiškai neefektyvus - vietoje to, kad plėstųsi žandikaulis, greito plėtimo aparatas išverčia į šonus pačius dantis. Paauglių amžiuje kryžminio sąkandžio problemą galima spręsti greito plėtimo aparatu, tačiau skirtingai nuo vaikų aparatas atremiamas ne į dantis, o į gomurį įsriegtus mikroimplantus. Jie garantuoja, kad vyks žandikaulio plėtimasis, o ne dantų virtimas į šonus.