Vaikas patiria problemų dėl žandikaulių. Ką daryti?

Vaikui ryškėja skeletinė žandikaulių anomalija, ar įmanoma jį išgelbėti nuo ortognatinės operacijos?

Žmonės žino, kad ortognatinės operacijos atliekamos nuo 18 metų amžiaus ir dažnai anksčiau nesikreipia vien dėl šios priežasties. Šiandien galime padėti ir vaikams, jei laiku diagnozuojama problema ir laiku pradedamas konservatyvus gydymas - tokiais atvejais operacijos galima ir išvengti.

Vaiko per didelis apatinis žandikaulis, ką daryti?

Jei apatinis žandikaulis iš tiesų yra per didelis (kartais taip atrodo dėl smailaus smakro), svarbu laiku kreiptis pagalbos. "Auksiniai metai", kuriais galima pamėginti koreguoti augimą yra 10-11 metų amžius. Tuo metu vyksta augimo spurtas ir laiku pritaikius tempimo jėgą, galima paskatinti labiau augti viršutinį žandikaulį ir pristabdyti apatinio žandikaulio augimą. Praleidus šį laikotarpi, šis metodas tampa mažiau efektyvus, o po 14 metų amžiaus iš viso neefektyvus. Šiam tikslui taip pat taikomi ir ortodontiniai gomurio implantai, į kuriuos atremiamas greito plėtimo aparatas. Aparatas, plėsdamas žandikaulį, išjudina viršutinio žandikaulio siūles ir palengvina jo tempimą į priekį.

Vaiko per mažas apatinis žandikaulis, ką daryti?

Jei neauga apatinis žandikaulis, dažniausiai būna kaltas sąnarys. Vaikų amžiuje pasiteisina ortodontiniai funkciniai aparatai, kurie laiko apatinį žandikaulį pastumtą į priekį, tokiu būdu apatinio žandikaulio sąnarys atsistoja į palankesnę poziciją ir stimuliuojamas žandikaulio augimas. Jei paauglio žandikaulio augimas stipriai sutrikęs, reikėtų įsitikinti, ar nėra sąnario diskų dislokacijos, ir jeigu ji yra, galima svarstyti diskų repozicijos galimybę.

Vaiko žandikaulis auga kreivai, ką daryti?

Visų pirma reikėtų įsitikinti, ar tai yra vaiko įprotis laikyti žandikaulį pasuktą,  kuris sukėlė nesimetrišką augimą, ar iš tiesų viena pusė žandikaulio auga labiau už kitą.

Funkcinė asimetrija - tai tokia apatinio žandikaulio asimetrija, kuri atsiranda dėl netaisyklingo sąkandžio kreipiant žandikaulį į šoną. Ši problema išsprendžiama laiku pradėjus ortodontinį gydymą ir ortodontiniais aparatais centruojant žandikaulį ir toliau modifikuojant jo augimą simetriškoje padėtyje.

Morfologinė asimetrija atsiranda sutrikus vienos pusės augimui arba esant per stipriam kitos pusės augimui. Dažniausiai reikalingas chirurginis gydymas:

  • Esant vienos pusės žandikaulio nepakankamam augimui, gali padėti sąnario rekonstrukcinė operacija ir vėliau - chirurginis žandikaulio išilginimas
  • Esant vienos žandikaulio pusės pailgėjimui, reikia ieškoti patologinio augimo priežasčių ir tas priežastis šalinti chirurginiu būdu